TEDAVİ: DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA NedİR?

Diş Beyazlatma(Bleaching) nedir?
Beyazlatma, dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında ve arka bölgelerde oluşan renkli organik ve inorganik maddelerin çözünerek ,dişin ana renginin açılması işlemidir. Iki tip diş beyazlatma vardır.

 • Klinik beyazlatma: klinikte 1 saatte uygulanan daha çabuk sonuç veren beyazlatma şeklidir.
 • Ev tipi beyazlatma: hastanın kendine evinde gerçekleştirdiği sistemdir.
 • Klinik tipi beyazlatma kadar etkin olmamakla beraber klinik tipi beyazlatmları desteklemek için tavsiye edilir.

  Neden Diş Hekimi kontolünde diş beyazlatma?
  Diş beyazlatma için çok değişik ürünler mevcuttur. Bizim önerimiz doktor kontrolünde diş beyazlatma işlemini yaptırmanızdır. Günümüzde beyaz dişlere kavuşmak muayene ortamında etkin ve güvenilir olarak mümkün olmaktadır.

  Işık ile beyazlatma güvenli midir?
  Güçlü ışık kaynaklarıyla yapılan diş beyazlatma günümüzde en etkin ve güvenilir yöntemlerdendir.Işık kaynağı olarak LED ya da Plazma ışık kaynakları kullanılmaktadır.

  Işık ile beyazlatma güvenli midir?
  Beyazlatma jeli olarak diğer etken maddeler yanında genelde hidrojen peroksit kullanılır. Dişleriniz iyice temizlendikten sonra jel tek tek dişlere sürülür. Işık kaynağı dişlere tutulur.Jel aktifleşerek dişin minesine nüfuz eder. Hidrojen peroksit yıkılır, oksijen ve peridroksil içermeyen radikallere ayrılır. Bu radikaller doymamış çift bağlara tutunarak veya renkli molekül bağlarının açılmalarına neden olarak beyazlatma işlemini gerçekleştirirler.

  Güçlü ışık kaynağıyla birlikte kullanılan beyazlatma jeli nasıl iş görür?
  Hamile ve süt veren annelerde ve süt dişlerine diş beyazlatma yapılmaz. Dişlerinizde mineyi ve dentini ilgilendiren yapısal bozukluklar var ise (amelogenesis imperfecta,dentinogenesis imperfecta) ağartma işlemine yanıt vermezler. Dişlerinde kırık,çatlak,hassasiyet olan kişilerde beyazlatma yapılmaz. Dişetleri çok fazla çekilmiş ve köklerin büyük bir kısmı açığa çıkmış kişilerde de yapamıyoruz. Ayrıca çok çok ileri derecedeki tetrasiklin lekelenmelerinde de sonuç alınamıyor.

  Işık kaynağı herkese uygulanabilir mi?
  Yapım sırasında kesinlikle ağrı duymazsınız. Şayet kullanılan jel dişetinize sızarsa bu durumda o bölgede yanma hissi olur. Böyle bir durumda o bölge su ile yıkanır ve hassasiyet yok olur. Zaten hekiminiz diş etleriniz jelden etkilenmesin diye dişeti koruyucusu ile diş etlerinizi kapatacaktır. Yapıldıktan sonra ise ilk 2 gün çok hafif bir hassasiyet olabilmektedir .Bu hassasiyeti minimuma indirgemek için ise, işlemden sonra flor,potasyum nitrat uygulanır ve florlu diş macunu önerilir.

  Beyazlatma yapılırken ağrı duyar mıyım?
  Kendi dişinizi temizlemek gibi oldukça kolaydır. Eğer sorunla karşılaşırsanız hekiminiz size faydalı teknikleri anlatacaklardır.

  İşlem süresi ne kadardır?
  Işıkla çalışma süresi ise 1 saattir15 gün sonra hasta tekrar çağrılıp renk değerlendirilmesi yapılır. Eğer eski dolgu ve porselen kaplamaları varsa ve yeni renge göre uyumsuzlarsa onların da değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak bu konudaki karar kesinlikle size aittir.